Strona główna » Aktualności » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uroczystość tę obchodziliśmy 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu (…) – to początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczysty apel, przygotowany w naszej szkole pod czujnym okiem Pań Marleny Bednarskiej-Panasiuk i Aldony Dreliszek, odbył się 3 marca 2020 roku, a rozpoczęliśmy go od przybliżenia postaci i działalności kilku Żołnierzy Niezłomnych. Julia Szymańska i Aleks Cichacki z klasy Ia G opowiedzieli zgromadzonym koleżankom i kolegom o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Danucie Siedzikównie – Ince, Zygmuncie Szendzielarzu – Łupaszce i Józefie Franczaku – ostatnim partyzancie antykomunistycznego podziemia noszącym pseudonim Lalek. Ich wystąpienie zostało zilustrowane prezentacją, w której nie zabrakło akcentów muzycznych tematycznie związanych z walką Żołnierzy Niezłomnych.
Głównym punktem uroczystości była jednak obecność Pana Zdzisława Wronki, świadka życia Polaków na polskich kresach wschodnich przed II wojną światową, napaści Niemców i Rosjan na Polskę w roku 1939, działań wojennych i wydarzeń powojennych, w tym walk antykomunistycznego podziemia na wschodzie Polski. Nasz Gość urodził się w 1929 roku na wschodnich kresach Polski, tuż przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Kowlu i tam obserwował napaść Niemców i Rosjan na Polskę. Pan Wronka – niezwykły patriota i wielki gawędziarz, opowiedział nam o swoich wojennych przeżyciach i doświadczeniach, o okrucieństwie okupantów i losach Polaków na kresach, a także o podjętej przez siebie współpracy z Narodowymi Siłami Zbrojnymi w okresie powojennym i bezwzględnych działaniach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, które w efekcie zmusiły go do ucieczki z rodzinnych stron. Z całego serca dziękujemy za to świadectwo wydarzeń i czasów, dzięki temu historia zeszła z kart podręcznika i stała się dla nas żywa.
czytano: 520 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2020-03-04 21:23:46
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl