Strona główna » Aktualności » Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba!
Słowa te, stanowiące zakończenie Ferdydurke Witolda Gombrowicza, usłyszeli uczniowie naszej szkoły, którzy obejrzeli spektakl wystawiony 21 marca 2022 roku na deskach zawierciańskiego MOK „Centrum” im. A. Mickiewicza przez artystów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. O tym, że Ferdydurke nie jest łatwą lekturą, wie każdy, kto zetknął się z gombrowiczowską prozą. Podczas tworzenia spektaklu fragmenty powieści dobrano i skomponowano w taki sposób, by widz miał możliwość swobodnego odbioru niezależnie od tego czy czytał książkę. Na stronie Narodowego Teatru Edukacji można przeczytać następujące informacje o spektaklu:
>>Ferdydurke<< Witolda Gombrowicza jest szczególną pozycją w prozie polskiej XX wieku. To rozprawa z naiwną poczciwością człowieka, który występując w imieniu kultury, normalności, formy posiada w gruncie rzeczy nikłe pojęcie o tym, czego broni. Historia głównego bohatera, którego wtrącono na powrót do szkoły, jest metaforą stosunku człowieka do piramidy dorobku wieków. Wiedza ta jest nieprzyswajalna dla jednostki, wpędza ją w kompleks niższości i nieautentyczności. W świecie Gombrowicza bohaterowie muszą udawać dojrzałość, są wtłoczeni w ciasny pancerzyk społecznej roli, nie mogąc sobie pozwolić na żaden spontaniczny gest. Odwiedzamy trzy sfery, w których odprawia się misterium zakłamania: szkołę, gdzie młodzież karmiona jest sztywnymi schematami; snobistyczny dom inżynierostwa Młodziaków, w którym panuje pseudo nowoczesność i wydumana naturalność; tradycyjny dwór ziemiański pogrążony w sklerotycznym odrętwieniu. Gombrowicz buntuje się przeciwko tradycyjnym ładom, dekomponując każdy z przedstawionych porządków. Jego bohater nigdy nie uwolni się od społecznego terroru. W każdym zetknięciu z innym człowiekiem zyskać może ,,gębę”, która jak maska na zawsze przylgnie mu do twarzy. Kontakty międzyludzkie spowodują jego ”upupienie”, traktowany będzie jak dziecko poniżej swojej intelektualnej wartości. Co gorsza, wejdzie w tę narzuconą sobie rolę i nie będzie umiał się wyzwolić.
Udział młodzieży w wydarzeniu zorganizowały Panie Beata Korusiewicz-Duda i Beata Konieczek, a opiekę pełniły dodatkowo Panie Małgorzata Pielka i Jolanta Kurczyńska.
czytano: 448 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2022-03-21 21:22:59
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl