II wojna światowa w filmie

Strona główna » Biblioteka » II wojna światowa w filmie

wielkość tekstu: A | A | A

Jutro będziemy świętować 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Biblioteka przybliża to ważne wydarzenie posługując się językiem filmu.

Od zakończenia wojny w 1945 roku minęły dziesięciolecia. Do roku 1989 w Polsce obowiązywał ustrój komunistyczny, a nasz kraj był w orbicie wpływów ówczesnego ZSRR. Po roku 1989 Polska stała się obiektem wolnościowych i demokratycznych przemian ustrojowych. Postrzeganie historii Polski, w tym jej udziału w II wojnie światowej i samego jej zakończenia, przez lata ulegało zmianie. W czasach komunizmu sztuka filmowa, jak wiele innych dziedzin życia kulturalnego i społecznego, podlegała cenzurze. Jest to widoczne w prezentowanym przeglądzie filmów poświęconych II wojnie światowej. Oglądając te filmowe obrazy należy pamiętać o kontekstach historycznych towarzyszących ich powstaniu. Nie brakuje tu jednak dzieł wybitnych, które należy znać i pamiętać o nich. Naszą prezentację rozpoczynamy od filmów najstarszych.

Wśród prezentowanych filmów oprócz rodzimych filmów fabularnych odnajdziecie także produkcje obce oraz filmy dokumentalne.

Wszystkie charakterystyki filmów pochodzą ze strony www.vod.pl.

Zakazane piosenki (1947)

Pierwszy film fabularny zrealizowany przez polską kinematografię po II wojnie światowej. Gigantyczny przebój kasowy i frekwencyjny, który wywołał entuzjazm publiczności, oburzenie komunistycznych władz i zajadłe ataki ze strony krytyków.

Roman Tokarski, muzyk, były konspirator i żołnierz, opowiada o latach okupacji hitlerowskiej przyjacielowi, który powrócił właśnie z Anglii. Pretekstem do kolejnych wspomnień stają się „zakazane piosenki” – śmieszne, patriotyczne, smutne - towarzyszące warszawiakom w najtrudniejszych chwilach, jednoczące naród przeciwko wrogom, niosące otuchę i nadzieję... Losy Romana i jego siostry Haliny przeplatają się z fragmentami ukazującymi sytuacje i postawy typowe dla czasu wojny. W akcję filmu wpleciono autentyczne wydarzenia z okresu okupacji, takie jak koncert na schodach Filharmonii Warszawskiej. Kilka miesięcy po premierze „Zakazane piosenki” wycofano z rozpowszechniania i poddano korekcie. Zmieniono klamrę fabularną filmu, usunięto część scen, a cześć uzupełniono o poprawne polityczne dokrętki. Druga wersja filmu, mająca o wiele silniejszą wymowę propagandową, powróciła na ekrany kin w listopadzie 1948 roku.

https://vod.pl/filmy/zakazane-piosenki/jgebqk3

Stalowe serca (1948)

Wojenny dramat ukazujący bohaterstwo polskich i śląskich hutników, walczących z okupantem na froncie gospodarki i przemysłu. Rok 1944. W śląskiej hucie rusza produkcja ulepszonych płyt pancernych. Członkowie ruchu oporu przygotowują akcję sabotażową, która ma doprowadzić do wysadzenia części zakładu podczas najbliższego nalotu bombowego. W antyniemiecką działalność angażują się zarówno polscy robotnicy przymusowi jak i rodowici Ślązacy. Akcja kończy się powodzeniem, jednak bezwzględny nazista Kirschke odkrywa, że było to celowe działanie. W odwecie wydaje rozkaz rozstrzelania grupy mężczyzn na oczach ich kolegów.

https://vod.pl/filmy/stalowe-serca/7qfvdgt

Miasto nieujarzmione (1950)

Niezwykły film o dramatycznej historii. Opowieść inspirowana wspomnieniami Władysława Szpilmana, które ponad pół wieku później stały się podstawą scenariusza „Pianisty” Romana Polańskiego. Warszawa po upadku Powstania Warszawskiego. Niemcy wypędzają ludność cywilną, a następnie przystępują do systematycznego niszczenia miasta. Stolica zmienia się w morze gruzów, wśród których ukrywają się nieliczni ocalali – współcześni Robinsonowie. Jednym z nich jest Piotr Rafalski, który ratuje ranną Żydówkę Krystynę. W mieście przebywają także trzej żołnierze Armii Ludowej, współpracujący z radzieckim telegrafistą. Po jego bohaterskiej śmierci bojownicy łączą siły z Rafalskim i Krystyną

https://vod.pl/filmy/miasto-nieujarzmione/sfdbn8g

Eroica (1957)

Filmowe połączenie dwóch nowel. Część pierwsza to ironiczna opowieść o warszawskim cwaniaku, Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w sprawy powstania zdobywa się na heroiczny, ale bezcelowy gest. Druga z nowel, utrzymana w tragicznej tonacji, opowiada o człowieku, który przez zbieg okoliczności jest kreowany na bohatera obozu jenieckiego. Historia o jego rzekomej ucieczce z obozu podtrzymuje na duchu jeńców obozu, mimo że on sam tak naprawdę umiera z zimna i samotności w przewodzie wentylacyjnym, nie chcąc zniszczyć nadziei, jaką dał swoim towarzyszom.

Gorzki rozrachunek z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Jedno z czołowych osiągnięć „szkoły polskiej”, nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata w 1959 roku nagrodami za scenariusz oraz FIPRESCI. Film oparty na opowiadaniach Jerzego Stefana Stawińskiego.

https://vod.pl/filmy/eroica/tnf1dnm

Kanał (1957)

Powstanie Warszawskie. Tragiczne losy żołnierzy oddziału AK, którzy z pozycji na Mokotowie usiłują przedostać się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Wszystkich czeka śmierć. Dowódca "Zadra" wraca do kanału, bo oszukany przez tchórzliwego "Kulę" zostawił za sobą swój oddział. "Mądry" załamuje się wychodzi przez właz i zostaje zastrzelony przez Niemców. Halinka popełnia samobójstwo, "Smukły" ginie rozbrajając granaty. Ciężko ranny "Korab" i "Stokrotka" docierają resztkami sił do Wisły, ale drogę zagradza im zamykająca kanał żelazna krata…

https://vod.pl/filmy/kanal/1pgjrtl

Pigułki dla Aurelii (1958)

Sensacyjny dramat wojenny Stanisława Lenartowicza. Historia teoretycznie udanej, lecz jednocześnie tragicznie zakończonej akcji Armii Krajowej. Kraków, rok 1943. Oddział AK przygotowuje akcję odbicia aresztowanego przez gestapo przyjaciela. Na trzy dni przed terminem Niemcy przejmują konspiracyjny skład broni. Akowcy postanawiają wykorzystać broń, która przechowywana jest w fabryce zabawek w Radomiu. Czteroosobowa grupa pod dowództwem „Agata” dociera na miejsce, gdzie okazuje się, że zakład przejmują właśnie Niemcy.

https://vod.pl/filmy/pigulki-dla-aurelii/sqb0nbl

Historia jednego myśliwca (1958)

Dzieje Stefana, młodego lotnika z dywizjonu 306, który bierze udział w słynnej bitwie o Anglię. Podczas lotu bojowego nad kanałem La Manche jego samolot zostaje strącony. Stefan dostaje się na boję ratunkową, na której przebywa już lotnik niemiecki. Udaje mu się wrócić do bazy i wziąć udział w następnych akcjach bojowych. Ponownie strącony - tym razem nad Francją, po raz kolejny uchodzi z życiem...

https://vod.pl/filmy/historia-jednego-mysliwca/kxekscs

Dezerter (1958)

Przymusowo wcielony do Wehrmachtu Robert ucieka z wojska, zabijając na ulicy ścigającego go gestapowca. Ukrywa się w piwnicy mieszkania górniczej wdowy Karolkowej. Jej córka Elżbieta przeprowadza go do kopalni, w której jest sanitariuszką. Chowa go w starych chodnikach. Tropi ich tu jednak volksdeutsch Heinrich. Robert zabija go, broniąc Elżbiety, która przyniosła mu jedzenie. Łączy ich uczucie. Kryją się w komorze, w której przechowywany jest polski skarb kościelny. Pomoc dla nich organizuje stary górnik Śliwiok. Gestapo szuka Heinricha w kopalni. Robert i Elżbieta uciekają przed pogonią zalanym korytarzem, a potem - szybem wentylacyjnym. Na drabinach szybu muszą jeszcze stoczyć walkę z najzacieklej tropiącym ich gestapowcem Steinerem. Udaje się im uciec; Steiner nie przyznaje się nikomu z Niemców do przegranej. Młodych wywozi z kopalni górnicza lokomotywa.

https://vod.pl/filmy/dezerter/1wrv4zn

Popiół i diament (1958)

Film Andrzeja Wajdy uważany za najsłynniejszy polski film na świecie. Zaliczany do arcydzieł kina światowego, stanowiący apogeum „Polskiej Szkoły Filmowej”. Adaptacja kontrowersyjnej powieści Jerzego Andrzejowskiego.

Maj 1945 roku, pierwszy dzień po zwycięstwie. Młodzi żołnierze AK otrzymują rozkaz zastrzelenia sekretarza partii, Szczuki. Maciek spotyka Krystynę, spotkanie to wywołuje w nim wątpliwości co do sensu dalszego trwania w antykomunistycznej konspiracji. Po wykonaniu wyroku, Maciek ginie na wysypisku śmieci. W tym samym czasie trwa świętowanie zakończenia wojny.

https://vod.pl/filmy/popiol-i-diament/16g8j5h

Biały niedźwiedź (1959)

Zbiegły z transportu Żyd trafia do domu emerytowanego profesora i ukrywa się w skórze białego niedźwiedzia pozując do zdjęć.

https://vod.pl/filmy/bialy-niedzwiedz/t2cye8q

Krzyż walecznych (1959)

Debiut Kazimierza Kutza oparty na opowiadaniach Józefa Hena. Film składa się z trzech części: "Krzyż", "Pies" i "Wdowa". Ich akcja toczy się w trakcie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Po raz pierwszy w polskim kinie wojennym zdarza się, by bohater pochodził z dołu drabiny społecznej. Dzięki temu obraz wojny nie jest nacechowany patetyzmem.

https://vod.pl/filmy/krzyz-walecznych/wpwsnml

Cafe pod Minogą (1959)

Adaptacja powieści „Cafe Pod Minogą” autorstwa legendarnego satyryka Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Satyryczna komedia jest hołdem dla Warszawy i jej mieszkańców, nawet w najgorszych czasach zachowujących odwagę, humor i fason. Warszawa, lato 1939 roku. Położony na Starym Mieście lokal "Cafe pod Minogą" jest miejscem spotkań okolicznych mieszkańców. Wśród stałych bywalców rej wodzą trzej kierowcy - Maniuś Kitajec i bracia Piskorczacy. Dołącza do nich czarnoskóry Jumbo, szofer dyplomaty, który właśnie opuścił Polskę. Jumbo otrzymał od niego plan skrytki z dużą sumą pieniędzy. Bohaterowie postanawiają wydobyć skarb, jednak na przeszkodzie staje im wybuch wojny. Podczas okupacji Maniuś, Piskorczacy i ukrywający się w kobiecym przebraniu Jumbo kilkakrotnie podejmują próby dotarcia do skrytki, stosując różne fortele...

https://vod.pl/filmy/cafe-pod-minoga/0rxfthl

Kwiecień (1961)

Ostatnie dni wojny. Oddział II Armii Wojska Polskiego przygotowuje się do sforsowania Nysy. Jego dowódca, pułkownik Czapran, sposobi i prowadzi żołnierzy do ryzykownej akcji. W czasie sporu uderza w twarz swego zastępcę, chorążego Szumibora. Ten składa raport prokuratorowi, kapitanowi Hyrnemu, i wyzywa swego dowódcę na pojedynek. Stara się on załagodzić sprawę. Niedługo potem wpływa do niego raport pułkownika Czaprana na szeregowca Anklewicza, który nie wykonał rozkazu w czasie ataku.

https://vod.pl/filmy/kwiecien/d9v75ds

Ludzie z pociągu (1961)

Jesień 1943 r. Na małej stacyjce spotykają się pasażerowie dwóch uszkodzonych pociągów. Ich senne oczekiwanie rozbudza alarmująca wiadomość o kradzieży pistoletu maszynowego, należącego do niemieckiego policjanta. W odwecie za kradzież, jeżeli nikt nie wskaże sprawcy, co piąty pasażer ma zostać rozstrzelany... Studium charakterologiczne, kreślące obraz okupacyjnej codzienności w czasie II wojny światowej. Portret społeczeństwa, którego reprezentacyjny przekrój stanowią przypadkowi pasażerowie pociągu, poddani dramatycznej próbie człowieczeństwa. Określana mianem wirtuozerii rytmu filmowego ekranizacja opowiadania Mariana Brandysa. Film wybitnego reżysera filmowego, telewizyjnego i teatralnego, propagatora kultury śląskiej, laureata nagrody Platynowe Lwy za całokształt twórczości na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku. W latach 1984-1987 pełnił on funkcję Zastępcy Kierownika Artystycznego w Studiu Filmowym Kadr.

https://vod.pl/filmy/ludzie-z-pociagu/exyqeg5

Samson (1961)

Tragiczne losy młodego Żyda, bezwolnego świadka zagłady swojego narodu, na tle okrucieństwa drugiej wojny światowej. Jakub Goldberg w obronie własnej pozbawia życia faszyzującego studenta. Zostaje za to osadzony w więzieniu. Wybuch wojny uwalnia więźnia, ale jako Żyd trafia do getta. Tam zostaje grabarzem. Po śmierci matki przedostaje się na stronę „aryjską”, gdzie znajduje schronienie u kolejnych osób. Tragizm losu i konieczność ciągłego ukrywania bardzo źle wpływa na jego psychikę. Chce wrócić do getta, ale ono już zostało zlikwidowane. Jakub rozpoczyna działalność w podziemiu...

https://vod.pl/filmy/samson/r6g0f9t

Na białym szlaku (1962)

Ostatnie dni wojny. Niemiecki patrol niszczy aliancką stację meteorologiczną na Grenlandii. Przy życiu zostają dowódca stacji, Polak, Sikora i oberleutnant Weber. Uznani za zaginionych, skazani są wyłącznie na siebie. Początkowa nienawiść i wrogość ustępują stopniowo miejsca zrozumieniu bezsensu wojny i poczuciu solidarności. Wojna się kończy, alianci zaprzestają poszukiwań. Sikora i Weber pozostają na lodowym pustkowiu.

https://vod.pl/filmy/na-bialym-szlaku/6q9txl8

Ranny w lesie (1963)

Ukazana w formie ballady postawa żołnierza, realizującego trudne zadanie wbrew niesprzyjającym okolicznościom i ludzkiej słabości. Grupa partyzantów wycofuje się z niemieckiego okrążenia. Kapral Koral otrzymuje rozkaz wyprowadzenia rannych, nieprzytomnego porucznika Brzozy oraz Jastrząbka. Wraz z pozostałymi mają dotrzeć do umówionego miejsca, w którym będzie na nich czekał lekarz i transport. Wróg pacyfikuje okolicę, w punkcie docelowym nikt na nich nie czeka. Jeden z partyzantów dezerteruje. W oczekiwaniu na pomoc Koral wspomina wojenne chwile. Rusza na poszukiwanie wody. Po powrocie zastaje żywego tylko Maćka. Nie poddaje się. Pod osłoną nocy chce się przedrzeć do swojego oddziału.

https://vod.pl/filmy/ranny-w-lesie/3e0f2d1

Pierwszy dzień wolności (1964)

Ujęcie problemu odpowiedzialności zbiorowej za tragedię wojny oraz próba odpowiedzi, czy krzywdzeni mają moralne prawo do zadośćuczynienia krzywdom, czy może przebaczenie jest najwyższą formą humanitaryzmu. W opustoszałym, niemieckim miasteczku, zatrzymuje się grupa polskich oficerów. To byli więźniowie oficerskiego obozu jenieckiego, wyzwoleni przez wojska alianckie. Okazuje się, że jedynymi, pozostałymi mieszkańcami są doktor Rhode i jego trzy córki. Najstarsza, Inga, została zgwałcona przez wałęsający się po mieście, wyzwolonych robotników przymusowych. Doktor udziela pomocy rannemu Janowi, jednemu z oficerów. Ten zobowiązuje się do opieki nad córkami, co spotyka się z niezadowoleniem i krytyką ze strony pozostałych oficerów. Uważają, że Niemcom, jako odpowiedzialnym za wojnę, nie należy w żaden sposób pomagać.

https://vod.pl/filmy/pierwszy-dzien-wolnosci/gdjz4n3

Wóz do Wiednia (1966)

Maj 1945 r., II wojna światowa dobiega końca. Niemcy wieszają męża młodej kobiety, Kristy. Niebawem w jej domu pojawiają się dwaj żołnierze. Jeden z nich jest ciężko ranny. Drugi żołnierz, młody Austriak, rozkazuje kobiecie zawieźć ich do najbliższej wsi austriackiej. Krista ma dogodną sytuację do zemszczenia się na okupantach...

Film był zakazany w rodzimej Czechosłowacji (w latach 1968-89). Zanim zabroniono wyświetlania filmu, poddano go ostrej cenzurze, wycinając aż 37 minut materiału i skracając film ze 115 do 78 minut.

https://vod.pl/filmy/woz-do-wiednia/3ysgz32

Don Gabriel (1966)

Jest ostatni dzień sierpnia 1939 roku. Dwaj adwersarze – miłośnik ducha germańskiego, profesor Tomicki oraz znawca kultury francuskiej, profesor Dog-Leśniewski, toczą spór dotyczący możliwości wybuchu wojny. Tomicki poddaje w wątpliwość możliwość zbrojnej napaści Niemiec. Dodatkowo jego niechęć do Doga wynika z przyczyn osobistych, czysto egoistycznych, zazdrości mu lekkości pióra i powodzenia u kobiet. Wybucha wojna...

https://vod.pl/filmy/don-gabriel/11d6kv2

Jak rozpętałem II wojnę światową, cz. 1 (1969)

Od 31 sierpnia 1939 roku Franek Dolas przybywa na granicę niemiecką w składzie plutonu mającego wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo wypala. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę. Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm zraża obozowych konspiratorów. Franek nie rezygnuje jednak ze swego zamiaru. Zwłaszcza że jego pierwsza, nieudana próba wyrwania się z obozu, za którą Dolas dostaje trzy tygodnie karceru, zmienia stosunek kolegów do pechowego uciekiniera...

https://vod.pl/filmy/jak-rozpetalem-ii-wojne-swiatowa-czesc-i/73tt79k

Jak rozpętałem II wojnę światową, cz. 2 (1969)

Zabawne perypetie szeregowca Franka Dolasa ukazane na tle międzynarodowej zawieruchy wojennej. Fajtłapowaty bohater, plącząc się w coraz większe tarapaty, radzi sobie sprytem, tupetem, pomysłowością i urokiem osobistym.

Część 2 – rozbitków ratują Francuzi i Franek zostaje wcielony do Legii Cudzoziemskiej. Trafia do fortu na pograniczu Syrii, tam nudę i ohydne jedzenie neutralizuje się alkoholem. Przez przypadek Dolas staje się kucharzem. Spiżarnia jest pusta, ale sprytny bohater ogrywa Arabów w trzy karty, zdobywając w ten sposób zaopatrzenie. Legioniści są bardzo zadowoleni, kuchnia niesłychanie się poprawiła. Cenią kucharza i gdy dowódca go aresztuje, opuszczają fort na znak protestu. Po apelu generała de Gaulle’a legioniści uciekają do wojsk brytyjskich. Franek znowu jest jeńcem. Atak Włochów umożliwia mu ucieczkę. Przebiera się za sanitariusza i odjeżdża sanitarką z transportem rannych.

https://vod.pl/filmy/jak-rozpetalem-ii-wojne-swiatowa-czesc-ii/nrlnsr6

Jak rozpętałem II wojnę światową, cz. 3 (1969)

Zabawne perypetie szeregowca Franka Dolasa ukazane na tle międzynarodowej zawieruchy wojennej. Fajtłapowaty bohater, plącząc się w coraz większe tarapaty, radzi sobie sprytem, tupetem, pomysłowością i urokiem osobistym.

Część 3 – transport rannych trafia na statek, płynący do Włoch. Franek przebiera się w mundur niemiecki. Niestety, na lądzie zostaje złapany jako dezerter. Sąd wojenny wysyła go karnie na front wschodni. Przelatując nad Polską, wyskakuje z samolotu ze spadochronem. Pomaga partyzantom w rozminowaniu mostu.

https://vod.pl/filmy/jak-rozpetalem-ii-wojne-swiatowa-czesc-iii/n60td8c

Raj na ziemi (1970)

Opowieść o zwycięskiej walce saperów z dywersantami organizacji Wehrwolf, usiłującymi wysadzić w powietrze fabrykę chemiczną. Pomimo zakończenia wojny, na obszarach Dolnego Śląska jest nadal niebezpiecznie. Zagrożeniem są miny, pozostawione przez Niemców w strategicznych miejscach. Jednym z nich jest fabryka chemiczna, w której wytwarzano paliwo do rakiet V-1 i V-2. Inżynier Teresa Modlińska, odpowiedzialna za uruchomienie zakładów przemysłowych, mobilizuje grupę saperów.

https://vod.pl/filmy/raj-na-ziemi/90hkmm2

Twarz anioła (1971)

Gehenna dzieci w hitlerowskim obozie koncentracyjnym, ukazana poprzez historię jedenastoletniego chłopca, Tadka.

Do zlokalizowanego na terenie Łodzi obozu dla dzieci, trafia jedenastoletni chłopiec. Tadek jest dzieckiem ładnym i inteligentnym. Jeden z wychowawców, Augustin, typuje go do germanizacji. Zaczyna poświęcać mu mnóstwo czasu, ochrania przed okrucieństwem personelu. Warunki w obozie są tragiczne. Dzieci giną z głodu, od zimna i chorób. Są też zmuszane do pracy. Gdy rozpoczynają się walki o wyzwolenie Łodzi, Augustin chce uciec z obozu, zabierając ze sobą Tadka.

https://vod.pl/filmy/twarz-aniola/czsk3hy

Zapamiętaj imię swoje (1974)

Zinaida Worobiowa i jej syn Gieńka trafiają do obozu koncentracyjnego. Tam, w okrutny sposób, dzieci zostają rozdzielone od rodziców i umieszczone w specjalnym baraku z zabitymi deskami oknami. Przed rozdzieleniem, matki nakazują dzieciom zapamiętać swoje imiona. Zinaida zapamiętuje numer obozowy syna. Po zakończeniu wojny dzieci stają się wychowankami polskiego domu dziecka. Nauczycielka Halina Truszczyńska postanawia adoptować chłopca, zapewnia mu dobrobyt i edukację. Gieńka, już jako dorosły mężczyzna, dostaje kolejne awanse w marynarce handlowej. Tymczasem prawdziwa matka nie ustaje w poszukiwaniach dziecka.

https://vod.pl/filmy/zapamietaj-imie-swoje/h3dr6zs

Moja wojna, moja miłość (1975)

Zderzenie romantycznej wizji walk o wolność i niepodległość z brutalną rzeczywistością pierwszych dni wojny, doświadczane przez dorastającą młodzież pokolenia Kolumbów. 17 letni Marek zdaje egzaminy w warszawskiej szkole średniej, jest czerwiec roku 1939. Wyjeżdża na wakacje i wraca tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Z powodu trwających przygotowań do wojny, nie ma możliwości podjęcia studiów. Ojciec Marka, jako oficer rezerwy, zostaje powołany do wojska. Dla bezpieczeństwa Marek zabiera swoją 10 letnią siostrę do rodziny, mieszkającej nieopodal Warszawy. W ciągu kilku godzin po wybuchu wojny Marek staje się dorosłym człowiekiem.

https://vod.pl/filmy/moja-wojna-moja-milosc/cjgk2q6

Zwycięstwo (1975)

Film jest skróconą wersją filmów "Kierunek Berlin" i "Ostatnie dni", ukazującą końcowy etap wojny, wielką ofensywę roku 1945, widzianą oczami bezpośredniego uczestnika - szeregowego żołnierza. Na uwagę zasługuje oprawa muzyczna w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Kompania I Armii WP uczestniczy w wiosennej ofensywie roku 1945. Widzimy kolejno operację forsowania Odry oraz ostateczne walki i zdobycie Berlina.

https://vod.pl/filmy/zwyciestwo-1975/ge1s852

Palace Hotel (1977)

Akcja filmu dzieje się w okresie wojennym, podczas którego Lenka ratuje walizkę z francuskiej ambasady, gdy ta jest rabowana. Poprzez cały okres wojenny usiłuje on znaleźć właściciela walizki, lecz udaje mu się to dopiero wiele lat po wojnie, w czasie gdy jest już uznanym pisarzem i reżyserem filmowym. Podczas pokazu swojego filmu w Berlinie Zachodnim spotyka właściciela walizki p. Lacoste, ale ten uważa, że zadanie Lenki jest nieaktualne od dawna i poleca mu wyrzucić walizkę. Tymczasem na dworcu Lenka spotyka staruszkę Polkę, która prosi go o wykonanie podobnego zadania.

https://vod.pl/filmy/palace-hotel/7x7zjke

Akcja pod Arsenałem (1977)

Filmowa wersja autentycznych wydarzeń z historii ruchu oporu, opisanych w książkach „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego oraz „Akcja pod Arsenałem” Stanisława Broniewskiego. Opowieść o odbiciu przez harcerzy Szarych Szeregów Jana Bytnara (ps. „Rudy”) oraz 25 innych więźniów z rąk Gestapo w 1943 roku. Pomimo niespodziewanych przeszkód akcja kończy się powodzeniem, jednak uciekając harcerze wpadają na niemiecki patrol...

https://vod.pl/filmy/akcja-pod-arsenalem/pw9dgnw

Ucieczka na Atenę (1979)

Grecki ruch oporu dostaje zadanie uwolnienia alianckich żołnierzy, których lokalny niemiecki dowódca wykorzystuje do wydobywania antycznych artefaktów.

https://vod.pl/filmy/ucieczka-na-atene/wqtgywy

Droga daleka przed nami (1979)

Skierowany do młodych widzów film wojenny w reżyserii Władysława Ślesickiego, twórcy popularnej adaptacji powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Okupacja hitlerowska ukazana z perspektywy najmłodszych członków ruchu oporu – harcerzy. Dwaj nastoletni bracia, Piotrek i Wojtek, uciekają z obozu pracy na terenie Niemiec. Podczas podróży przez wrogi kraj chłopcy wspominają wydarzenia z okresu okupacji: dom rodzinny, działalność konspiracyjną i powstanie warszawskie, po którym trafili do niewoli. Mimo pomocy przyjaznego niemieckiego gospodarza bracia wpadają ponownie w ręce nazistów.

https://vod.pl/filmy/droga-daleka-przed-nami/emzyxpr

Na straży swej stać będę (1983)

Czwarty, „śląski” film Kazimierza Kutza, będący formą rozliczenia z postawami romantycznymi, pozbawiony charakterystycznej poetyki ballady na rzecz dramatu psychologicznego. Po klęsce kampanii wrześniowej, Janek Klimza wraca na rodzinny Śląsk. Zwraca uwagę na różne reakcje i postawy ludności wobec okupacji niemieckiej. Część społeczeństwa wręcz manifestuje poparcie dla III Rzeszy. Na ulicach Katowic powiewają flagi ze swastykami, dzieci i młodzież maszeruje w mundurach „Hitlerjugend”. Janek postanawia założyć konspiracyjną organizację antyniemiecką. Swoim pomysłem dzieli się z przyjacielem Darkiem i jego siostrą, Majką. Majka zostaje łączniczką. Janek odmawia podpisania aktu lojalności wobec Rzeszy, twierdząc, że nie będzie miał z niego żadnego pożytku. Majka wyznaje Jankowi miłość. Zmuszony do spędzenia u niej nocy z powodu godziny policyjnej, odrzuca adorację dziewczyny, przez co czuje się ona ogromnie upokorzona. Gestapo dokonuje szeregu aresztowań członków organizacji. Jankowi udaje się wydostać z zasadzki. Okazuje się, że z całej aresztowanej grupy, zostaje zwolniona tylko Majka. To powoduje pojawienie się podejrzeń.

https://vod.pl/filmy/na-strazy-swej-stac-bede/sb49nbx

Fort 13 (1984)

Kapitan i porucznik armii rosyjskiej zostają podczas I wojny światowej zasypani w podziemiach twierdzy przemyskiej. Woda ze studni oraz duże zapasy żywności i świec pozwalają im przeżyć. Kapitan traci jednak zmysły i popełnia samobójstwo. Porucznik godzi się ze swoim losem, prowadzi pamiętnik, a po ośmiu latach znajdują go żywego robotnicy rozbierający podziemia fortu.

https://vod.pl/filmy/fort-13/dgknp7e

Weekend z dziewczyną (1984)

Kameralny dramat psychologiczny, rozgrywający się na tle brutalnych wydarzeń II wojny światowej. Adaptacja opowiadania „Wyraj” Edmunda Niziurskiego. II wojna światowa, prowincjonalne polskie miasteczko Podejrzewany przez Niemców o działalność konspiracyjną doktor Stanny odmawia partyzantowi, który prosi go o pomoc dla rannych towarzyszy. Wkrótce potem lekarz odkrywa w swym mieszkaniu obecność Olka, nastoletniego uciekiniera z transportu, oraz związanego żandarma Beina. Zjawia się u niego także sierżant Anna, która pod groźbą broni zmusza Stannego, by udał się wraz z nią do kryjówki partyzantów. Bohaterowie, do których dołącza drogerzysta Kacper, wyruszają w pełną niebezpieczeństw drogę.

https://vod.pl/filmy/weekend-z-dziewczyna/h586sxk

Miłość żąda ofiary (1991)

„Jeszcze nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” – te słowa wypowiedział sir Winston Churchill w Izbie Gmin, 20 sierpnia 1940 r., do lotników broniących nieba nad Londynem w czasie powietrznej Bitwy o Anglię. Wśród obrońców stolicy Imperium Brytyjskiego nie zabrakło tych, których znakiem rozpoznawczym była biało-czerwona szachownica widniejąca na kadłubie samolotu.

Niemal 50 lat później, 7 czerwca 1990 roku, książę Kentu Edward Windsor, późniejszy Marszałek Polny i honorowy Wicemarszałek lotnictwa Zjednoczonego Królestwa, dokonał odsłonięcia, usytuowanej tuż obok grobów Nelsona i Wellingtona, w krypcie katedry św. Pawła w Londynie, pamiątkowej tablicy Lotnictwa Polskiego. Tablica upamiętnia polskich lotników, którzy „osiągnęli brzegi Brytanii w niebezpiecznych latach 1939-1940, by walczyć dzielnie w obronie naszej wyspy i tego miasta a także tych, którzy stawiali czoła różnym niebezpieczeństwom, mając wyjątkowy udział jako Polskie Siły Powietrzne w zwycięstwie aliantów w powietrzu w czasie II Wojny Światowej”. Tablica ta została ufundowana w ogromnej większości przez społeczeństwo brytyjskie oraz polskie z udziałem  Fundacji Lanckorońskich.

Obraz wielkiego mistrza polskiego dokumentu, Andrzeja Brzozowskiego, rozwija się początkowo jak zwykły reportaż z uroczystości. Symboliczne przekazanie sztandaru, wystąpienia szacownych gości. Podniosły nastrój. Jakieś zdjęcia archiwalne. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski i Lotnicy. Lotnicy polscy, jeszcze wówczas żyjący, lotnicy z czasów bitwy o Anglię. To na nich skupia się uwaga Brzozowskiego. Dyskretna kamera Pakulskiego rejestruje ich wypowiedzi. Niezwykłe, wzruszające wspomnienia z czasów bitwy. Opowieść o strachu, bohaterstwie, poświęceniu, ofierze. Ofierze z życia. Opowieści o miłości. O miłości do Ojczyzny. Piękne świadectwo naszej historii. Portret świadków, którzy tej miłości złożyli ofiarę życia.

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/milosc-zada-ofiary/ew5k77d

Pierwszy kosmonauta (1996)

W raporcie przygotowanym w lipcu 1942 roku dla Himmlera spisano prawa odkryte podczas pierwszych badań przeprowadzonych w Dachau na więźniach obozu koncentracyjnego: „Krzepniecie krwi nie występuje jeszcze na wysokości 21 kilometrów (...) W samolocie zaopatrzonym w kabinę ciśnieniową nie istnieje teoretycznie dla człowieka żadna granica w osiąganiu dowolnej wysokości wzniesień”. Pierwszym człowiekiem, który podczas tych eksperymentów przekroczył „granicę kosmosu”, był kupiec narodowości żydowskiej, niewymieniony w tym raporcie z nazwiska. Działo to się w Dachau 19 lat przed lotem radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/pierwszy-kosmonauta/6pr049q

Wieluń 4.40 (2004)

Bohaterem i narratorem filmu Ignacego Szczepańskiego jest urodzony w Wieluniu wybitny polski dokumentalista Zygmunt Adamski. To niezwykłe spotkanie na planie tego filmu zaowocowało skromną, ale też przejmującą w swojej precyzji i dokumentalnej dbałości o szczegóły opowieścią o pierwszych minutach II wojny światowej. Opowieścią o ludziach, postawach, patriotyzmie, słabościach i bohaterstwie.

Kilka minut przed tym, jak pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte, w ciągu kilkudziesięciu pierwszych minut od wschodu słońca, w dniu 1 września 1939 roku, 76. eskadra lotnictwa bojowego III Rzeszy zrzuciła na Wieluń 380 bomb o wadze 46 ton. Zabito 2169 osób. Miasto zostało zniszczone w 70 proc., a samo centrum w 90 proc. Tak rozpoczęła się trwająca do 1945 roku II wojna światowa, w której maleńkie miasteczko w południowo-wschodniej Polsce było początkiem, a Hiroszima i Nagasaki tragicznym końcem. Film Szczepańskiego jest ważnym świadectwem tej historii.

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/wielun-440/4epw64g

Powstanie zwykłych ludzi (2004)

Pełny emocji, wzruszający film przedstawiający życie codzienne powstańczej Warszawy. Zaangażowanie i hart ducha, tych którzy nie byli powstańcami, nie nosili mundurów, lecz byli zwykłymi mieszkańcami Warszawy, którzy jednoczyli się i solidaryzowali z walczącymi. Łączył ich przecież wspólny cel. Marzenie o wolnej Polsce.

W pamięci zwykłych cywilów wciąż odtwarzane są obrazy miasta płonącego w ogniu, słychać rozbrzmiewające dookoła echo padających strzałów, powraca uczucie głodu, a wspomnienie o ucieczkach kanałami, upadku powstania i jego traumatycznych konsekwencjach, przywołuje jedynie ogromny ból, smutek i cierpienie. Film dokumentalny Pawła Kędzierskiego to przejmująca i bardzo pouczająca lekcja historii.

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/powstanie-zwyklych-ludzi/dlyft87

Spętany anioł (2005)

Stanisław Skalski (1915-2004) generał brygady, pilot, as myśliwski

z czasów II wojny światowej, bohater Bitwy o Anglię, odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militarii. Najlepszy Polski pilot myśliwski mający na koncie 240 lotów bojowych i 22 zestrzelone samoloty. Po powrocie do Polski w 1947 roku oskarżony o zdradę przez władze stalinowskie i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywotnie więzienie. Zrehabilitowany w 1956 roku. W filmie Kowalewskiego pojawiają się okruchy wspomnień Jego Przyjaciół i bliskich. Również fragmenty wypowiedzi samego Skalskiego. Z tych strzępów historii, pożółkłych fotografii, dokumentów buduje się obraz bohaterskiego lotnika, patrioty, Polaka. Poznajemy Jego dramatyczne losy po powrocie do kraju. Aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii i USA, więzienie na Mokotowie, w Rawiczu, we Wronkach. W sumie 8 lat, z czego 4 w celi śmierci. Tortury, bicie, głodzenie, całonocne przesłuchania. Wyszedł na wolność w kwietniu 1956 r. wycieńczony i schorowany. Nie obraził się jednak na ojczyznę, pozostał wzorem człowieka i obywatela.

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/spetany-aniol/4vnd5xw

Konspiratorki (2006)

Film jest powrotem do historii więźniarek obozu w niemieckim Emsland z czasów drugiej wojny światowej. Wyzwalający w kwietniu 1945 r. obóz polscy żołnierze odkryli, że było tam prawie dwa tysiące kobiet - uczestniczek polskiego ruchu oporu, aresztowanych po upadku powstania warszawskiego. Reżyser dotarł do żyjących jeszcze uczestniczek tamtych wydarzeń, tworząc mozaikę historii wojennych i powojennych tych kobiet. To bezcenne świadectwo czasu, w którym to kobiety są żołnierskim wzorem...

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/konspiratorki/k0gw6wc

Podziemny front (2008)

"Podziemny front" to najlepsze duńskie kino wojenne. Nagrodzone aż sześcioma statuetkami przez Duńską Akademię Filmową oraz docenione przez Europejską Akademię Filmową dzieło Ole Christiana Madsena zostało ciepło przyjęte przez widzów na całym świecie. Genialna scenografia, kostiumy, muzyka i gra aktorska sprawiają, że "Podziemny front" jest filmem, który po prostu trzeba zobaczyć. Kopenhaga, rok 1944. Flammen i Citronen należą do duńskiego ruchu oporu. Dla sprawy porzucili wygody mieszczańskiej egzystencji i z narażeniem życia likwidują okupantów oraz kolaborantów. Citronen, rozdarty między misją a rodziną, ma funkcję kierowcy, bo nie jest w stanie odebrać nikomu życia. Flammen nie może się przemóc, by zabijać kobiety. Ze względów bezpieczeństwa kontaktują się wyłącznie ze zwierzchnikiem, którego motywy z czasem wydają im się podejrzane. Sytuacja komplikuje się, gdy dostają rozkaz zabicia Ketty, kochanki Flammena.

https://vod.pl/filmy/podziemny-front/5ml21d3

A na morzu spokój (2011)

Wzruszający dramat wojenny przenoszący widzów do Francji w 1941 roku, okupowanej przez niemieckie wojska. Kiedy ginie oficer Wermachtu, Hitler wydaje rozkaz by rozstrzelać 150 internowanych w Choisel. Dowódcy obozu będą musieli wyznaczyć ludzi do egzekucji.

https://vod.pl/filmy/a-na-morzu-spokoj/f5vnd0w

Duży zeszyt (2013)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny.

Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku.

II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

https://vod.pl/filmy/duzy-zeszyt/zbn5qqz

Głupich nie sieją (2013)

Brawurowy film wojenny z Gérardem Depardieu i Harveym Keitelem w rolach głównych.

Trwa II wojna światowa, Rumunia jest okupywana przez niemieckich nazistów. Bawiący się chłopiec znajduje przy szosie zwłoki żołnierza. Władze niemieckie postanawiają schwytać sprawcę. W poszukiwania zostają zaangażowani mieszkańcy miasta.

https://vod.pl/filmy/glupich-nie-sieja/hzls5n8

Dzień, w którym umarł Hitler (2015)

Historia ostatnich godzin życia Hitlera, opowiedziana przez naocznych świadków. Nagrania z przesłuchań sprzed 65 lat pozwolą nam poznać szczegółowy obraz ostatnich chwil życia wodza Trzeciej Rzeszy.

https://vod.pl/filmy-dokumentalne/dzien-w-ktorym-umarl-hitler/v7c1cx7

W ostatnich dziesięcioleciach powstało wiele filmów opowiadających o II wojnie światowej i trzeba o nich także pamiętać:

303. Bitwa o Anglię (2018)

https://www.youtube.com/watch?v=eGs17Jv9ZXQ&feature=emb_logo

Dywizjon 303. Historia prawdziwa (2018)

https://www.youtube.com/watch?v=iJfKiGDyszs&feature=emb_logo

Obława (2012)

https://www.youtube.com/watch?v=_O-IFGqRUrc&feature=emb_logo

Listy z Iwo Jimy (2006)

https://www.youtube.com/watch?v=51lo2dpaZ_g&feature=emb_logo

Róża (2011)

https://www.youtube.com/watch?v=dfdkyu2_NdY&feature=emb_logo

Przełęcz ocalonych (2016)

https://www.youtube.com/watch?v=lTqe2ajkYfo&feature=emb_logo

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

https://www.youtube.com/watch?v=9ypMp0s5Hiw&feature=emb_logo

Bękarty wojny (2009)

https://www.youtube.com/watch?v=KnrRy6kSFF0&feature=emb_logo

Pianista (2002)

https://www.youtube.com/watch?v=BFwGqLa_oAo&feature=emb_logo

Kamerdyner (2018)

https://www.youtube.com/watch?v=_iWI4-Gd9PA&feature=emb_logo

Szeregowiec Ryan (1998)

https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Szeregowiec+Ryan+Zwiastun+nr+1-13134

Furia (2014)

https://www.youtube.com/watch?v=mMkhI5HrTag

Miasto 44 (2014)

https://www.youtube.com/watch?v=KEA76l3tLzM

Ostatni pociąg do Auschwitz (2006)

https://www.youtube.com/watch?v=ZcDdLyw6PF0&feature=emb_logo

Tajemnica Westerplatte (2013)

https://www.youtube.com/watch?v=XzpDCpMii9U

Katyń (2007)

https://www.youtube.com/watch?v=5m-Wh3gjg4s&list=PL3CuPLlaFn1TSouJzxU-CbBCEYPUJF58I&index=3

Katyń - Ostatni świadek (2018)

https://www.youtube.com/watch?v=eMmC6z4NMIc&feature=emb_logo

Kamienie na szaniec (2014)

https://www.youtube.com/watch?v=_rQ4lk279a4

Biegnij, chłopcze, biegnij (2013)

https://www.youtube.com/watch?v=1S9Vr7e9osE

Enigma (2001)

https://www.youtube.com/watch?v=5NrfiIpUd20

Gra tajemnic (2014)

https://www.youtube.com/watch?v=NCnulv6rIQg

 

czytano: 1353 razy

autor: ekonomik-zawiercie.pl

data dodania: 2020-05-07 15:23:28

Kształcimy w zawodach:

  • technik ekonomista - ucząc się w tym zawodzie możesz uzupełnić swoje umiejętności biorąc udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym i zdobyć również zawód technika rachunkowości
  • technik reklamy - poznasz tajniki wiedzy dotyczącej projektowania reklamy i nauczysz się obsługi programów graficznych
  • technik hotelarstwa - oferujemy naukę w nowoczesnej pracowni hotelarskiej
  • technik organizacji turystyki - jeśli lubisz ludzi, uśmiech nie schodzi z Twojej twarzy, a podróże są Twoją pasją, to jest to zawód dla Ciebie
  • technik handlowiec - ten zawód jest dla Ciebie jeśli jesteś komunikatywny, lubisz negocjować, jesteś samodzielny i dobrze organizujesz swoją pracę

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • O tym, co aktualnie dzieje się w naszej szkole można przeczytać w zakładkach: AKTUALNOŚCI, SPORT, SZKOLNY WOLONTARIAT, BIBLIOTEKA.dalej 
  • W Zespole Szkół Ekonomicznych w roku szkolnym 2021/2022 swoje miejsce odnalazło 291 uczniów.dalej 
  • Zespół Szkół Ekonomicznych istnieje od 1934 roku.dalej 
  • Założycielem i pierwszym dyrektorem naszej szkoły był Wacław Chrzanowski.dalej 
  • Od początku istnienia naszej szkoły funkcję dyrektora piastowało dziewięć osób, w tym dwie kobiety.dalej 
  • W czasach przedwojennych nasza szkoła mieściła się w budynku przy ul. Kościuszki. Po wojnie na Placu Dąbrowskiego, a w końcu XX w. przenieśliśmy się do budynku zlokalizowanego przy ul. Rataja 30.dalej 

Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl

  • IMG_20180424_094837_resized_20180502_070932822
  • IMG_20180424_094833_resized_20180502_070929841
  • IMG_20180423_083808_resized_20180502_070924214
  • IMG_20180423_083750_resized_20180502_070931778
  • IMG_20180423_083659_resized_20180502_070927711
MŁODY CZŁOWIEKU! Stoisz przed wyborem własnej zawodowej przyszłości. POŁĄCZ PASJĘ Z NAUKĄ! Rozwijaj swoje umiejętności, zainteresowania, wiedzę! Ucz się zawodu, który da Ci PRZYSZŁOŚĆ!
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna