Zgadnij, co to? Część 4 – odpowiedzi

Strona główna » Biblioteka » Zgadnij, co to? Część 4 – odpowiedzi

wielkość tekstu: A | A | A

To już ostatnia część quizu w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że w czasie obowiązkowej kwarantanny spowodowanej pandemią chociaż w taki sposób mogliście podróżować po Polsce i poszerzać swoje zainteresowania. Przed nami omówienie obiektów uwiecznionych na zdjęciach.

Ruiny zamku w Olsztynie są tak charakterystyczne, że zna je chyba każdy. Jednocześnie są jednymi z najlepiej zachowanych reliktów zamków królewskich pozostawionych na naszym terenie przez Kazimierza Wielkiego. Ten olsztyński wzniesiony został w drugiej połowie XIII wieku i stanowił ważny punkt w łańcuchu warowni strzeżących granic Polski. O tym jak potężna była olsztyńska warownia można się przekonać oglądając jej rekonstrukcję:

http://zamekolsztyn.pl/pl/o-zamku/rekonstrukcja/

Nie wszyscy wiedzą, że zamek ten pełnił także funkcję więzienia dla szlachty. W jego lochach skonał wojewoda poznański Maciej Borkowic, który w 1358 roku wraz z panami wielkopolskimi sprzeniewierzył się polskiemu królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Za zwołanie konfederacji i wystąpienie przeciw Koronie został skazany na śmierć głodową poprzez zamurowanie żywcem w lochach olsztyńskiego zamku.

Przepełniona patriotyzmem historia zadziała się na zamku olsztyńskim za sprawą Kacpra Karlińskiego – właściciela Karlina. Dzisiaj jest to dzielnica Zawiercia, więc historia ta powinna być nam bliska. Dlaczego Kacper Karliński stał się bohaterem i z jakiego powodu trzeba o nim pamiętać? Zachęcamy do przeczytania tej opowieści, bo naprawdę warto:

http://zamekolsztyn.pl/pl/o-zamku/kacper-karlinski/

Na kolejnym zdjęciu Mały Powstaniec – dziecko ubrane w za dużą panterkę, za duży hełm, z karabinem zawieszonym na szyi. Pomnik ten jest jednym z symboli upamiętniających zryw mieszkańców stolicy przeciw okupantowi niemieckiemu w roku 1944. Symbolem wyjątkowym, bo przedstawiającym dziecko – powstańca. Nie brakowało ich na barykadach Warszawy. Historia odnotowała udział całej rzeszy kilkulatków i nastolatków w Powstaniu Warszawskim. O ich walce śpiewano tak: Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój stolico damy krew. Jaka jest historia powstania tego pomnika, który podziwiać można na warszawskim Podwalu? O tym możecie przeczytać tutaj:

https://dzieje.pl/aktualnosci/35-lat-temu-maly-powstaniec-stanal-na-warszawskim-podwalu

Zamek w Liwie widoczny na kolejnym zdjęciu położony jest na Mazowszu nad rzeką Liwiec, a wzniósł go w pierwszej połowie XV wieku książę mazowiecki Janusz I Starszy. Budowla ta porównywana jest z zamkiem księcia Witolda w Trokach. Podobnie zbudowana została za wyspie i była oddzielona od lądu bagnistym terenem, na którym na palach zbudowano tzw. przygródek. To niepowtarzalne nigdzie indziej rozwiązanie sprawia, że zamek w Liwie jest wyjątkowy. Jego rekonstrukcję możecie zobaczyć tutaj:

http://liw-zamek.pl/zamek/historia/

Możecie również obejrzeć panoramę tego obiektu:

http://spacery.panoramicart.pl/liw/

Dzisiaj w zamku mieści się Muzeum Zbrojownia. Jeśli ktoś żywo interesuje się historią uzbrojenia, to koniecznie musi odwiedzić to miejsce. A jeśli się nie uda, to można obejrzeć film:

https://www.youtube.com/watch?v=SuNihvTknEs

Któż nie zna zamojskiego ratusza z wachlarzowymi schodami? Całe miasto jest godne uwagi ze względu na jednolite założenie miejskie zrealizowane na polecenie Jana Zamojskiego przez Bernardo Marando w duchu renesansu. Sam ratusz pierwotnie również reprezentował renesans, został jednakże przebudowany i dzisiaj to przykład architektury barokowo-manierystycznej. O tym i innych zabytkach Zamościa możecie przeczytać tutaj:

http://zci.zamosc.pl/page/56/ratusz.html

Złoty Potok leży niedaleko od Zawiercia i jest miejscem godnym polecenia z uwagi na swoje malownicze położenie w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd i dolinie Wiercicy. Warto tutaj zobaczyć ruiny zamku w Ostrężniku, miejsca przypominające Zygmunta Krasińskiego – jednego z naszych wieszczów narodowych, który wraz z rodziną krótko mieszkał w Złotym Potoku, Źródła Zygmunta i Elżbiety, najbardziej znane tutejsze ostańce: Bramę Twardowskiego i Diabelskie Mosty, zabytkowy Młyn Kołaczów, Pustynię Siedlecką, zabytkowe grodzisko, Grotę Niedźwiedzią, Pałac Raczyńskich (widoczny na zdjęciu) i dworek Krasińskich, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Regionalne, staw Irydion i wiele innych zabytków i miejsc rozsianych w całej gminie Janów:

https://www.janow.pl/filmy3

Na następnym zdjęciu widzicie jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Mieści się w Polsce – w Biskupinie. W 1933 roku odkryto tam relikty obronnej osady kultury łużyckiej. Drewniane bale użyte do jej budowy naukowcy wydatowali na VIII wiek p.n.e. Dzisiaj możemy podziwiać rekonstrukcję biskupińskiego grodu oraz odwiedzić Muzeum Archeologiczne. Wszystkim czytelnikom polecamy wirtualne zwiedzanie Biskupina:

http://www.biskupin.pl/wirtualnemuzeum/

Początki obiektu uwiecznionego na kolejnym zdjęciu sięgają XVII wieku. Wtedy to, na polecenie księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano w tym miejscu Łaźnię. Dzisiejszy kształt miejsce to zyskało za sprawą Stanisława Augusta Poniatowskiego – króla Polski, który poszukując lokalizacji swojej letniej rezydencji kupił Łaźnię wraz z Ujazdowem. Ten miłośnik klasycyzmu przekształcił barokowy obiekt zbudowany przez Lubomirskiego i dzisiaj cieszy on nasze oczy jako Pałac na Wyspie. Wirtualne zwiedzanie obiektu dostępne jest pod tym linkiem:

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wideo/wirtualne-zwiedzanie

Artystyczny Kazimierz nad Wisłą to miejsce przyciągające rzesze turystów. Nie brakuje tu wspaniałych zabytków i urokliwych osobliwości przyrody. Na naszym zdjęciu widzicie Kamienice Przybyłów. Powstały w XVII wieku. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie. Od ich imion kamienice zwą się Pod św. Mikołajem i Pod św. Krzysztofem. Bracia konkurując ze sobą podczas budowy kamienic starali się nadać im wyjątkowe kształty i w sposób niezwykły przyozdobić. Faktycznie – budowle te należą do najciekawszych w Polsce zabytków manieryzmu. Więcej o kamienicach możecie dowiedzieć się tutaj:

https://kazimierzdolny24.pl/warto-zobaczyc/kamienice-przybylowskie/

Po raz kolejny wracamy na Szlak Orlich Gniazd. Rabestein to Krucza Skała. Właśnie tak wygląda geneza nazwy tego obiektu – Rabsztyn. Dwa potężne rody rycerskie średniowiecznej Polski władały tym zamkiem – Melsztyńscy i Tęczyńscy, ale nie wiadomo, kto był budowniczym tej warowni. Częściowo zrekonstruowany zamek udostępniony jest do zwiedzania, a zlokalizowany jest zupełnie blisko, około 30 km od Zawiercia. Zapraszamy do bliższego poznania tej warowni:

http://www.zamekrabsztyn.pl/

Pałac w Wilanowie jest miejscem pamięci po królu Janie III Sobieskim – wojowniku, miłośniku ksiąg, mężu i ojcu, ogrodniku. To tutaj, w swojej letniej rezydencji, oddawał się umiłowanemu życiu rodzinnemu. Milanów – bo tak nazywało się to miejsce w momencie zakupu przez Sobieskiego, był położony blisko Zamku Królewskiego w Warszawie i zapewniał królowi z jednej strony wytchnienie od pełnienia monarszych obowiązków a z drugiej możliwość trzymania ręki na pulsie bieżących wydarzeń politycznych. Barokowy pałac zaprojektowany przez  Augustyna Locciego Młodszego stanął tu pod koniec XVII wieku i odtąd stanowi wilanowska rezydencja doskonały przykład architektury barokowej. Jak wiele można się dowiedzieć i nauczyć podczas zwiedzania Wilanowa możecie zobaczyć tutaj:

https://www.wilanow-palac.pl/zasoby_wiedzy

 

czytano: 723 razy

autor: ekonomik-zawiercie.pl

data dodania: 2020-06-18 18:40:59

Kształcimy w zawodach:

  • technik ekonomista - ucząc się w tym zawodzie możesz uzupełnić swoje umiejętności biorąc udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym i zdobyć również zawód technika rachunkowości
  • technik reklamy - poznasz tajniki wiedzy dotyczącej projektowania reklamy i nauczysz się obsługi programów graficznych
  • technik hotelarstwa - oferujemy naukę w nowoczesnej pracowni hotelarskiej
  • technik organizacji turystyki - jeśli lubisz ludzi, uśmiech nie schodzi z Twojej twarzy, a podróże są Twoją pasją, to jest to zawód dla Ciebie
  • technik handlowiec - ten zawód jest dla Ciebie jeśli jesteś komunikatywny, lubisz negocjować, jesteś samodzielny i dobrze organizujesz swoją pracę

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • O tym, co aktualnie dzieje się w naszej szkole można przeczytać w zakładkach: AKTUALNOŚCI, SPORT, SZKOLNY WOLONTARIAT, BIBLIOTEKA.dalej 
  • W Zespole Szkół Ekonomicznych w roku szkolnym 2021/2022 swoje miejsce odnalazło 291 uczniów.dalej 
  • Zespół Szkół Ekonomicznych istnieje od 1934 roku.dalej 
  • Założycielem i pierwszym dyrektorem naszej szkoły był Wacław Chrzanowski.dalej 
  • Od początku istnienia naszej szkoły funkcję dyrektora piastowało dziewięć osób, w tym dwie kobiety.dalej 
  • W czasach przedwojennych nasza szkoła mieściła się w budynku przy ul. Kościuszki. Po wojnie na Placu Dąbrowskiego, a w końcu XX w. przenieśliśmy się do budynku zlokalizowanego przy ul. Rataja 30.dalej 

Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl

  • IMG_20180424_094837_resized_20180502_070932822
  • IMG_20180424_094833_resized_20180502_070929841
  • IMG_20180423_083808_resized_20180502_070924214
  • IMG_20180423_083750_resized_20180502_070931778
  • IMG_20180423_083659_resized_20180502_070927711
MŁODY CZŁOWIEKU! Stoisz przed wyborem własnej zawodowej przyszłości. POŁĄCZ PASJĘ Z NAUKĄ! Rozwijaj swoje umiejętności, zainteresowania, wiedzę! Ucz się zawodu, który da Ci PRZYSZŁOŚĆ!
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna