Strona główna » Biblioteka » Obchody Roku Romantyzmu Polskiego
Sejm zdecydowaną większością głosów ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Powodem jest dwusetna rocznica wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, które wyznaczyły w Polsce początek epoki romantyzmu.
W uchwale napisano: Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne “Romantyczność”, “Powrót taty”, “Świtezianka”, “Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. W uchwale czytamy również, że romantyzm stanowi duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele. Co więcej, dodano, że była to epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Wymieniono ponadto artystów, których genialne dokonania przyniósł romantyzm. Wśród nich byli m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko,
czy Jan Matejko. W uchwale podkreślono ponadto, że literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków. Wypracowane i uchwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności – ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo. Przywołano także patriotyczne postawy Maurycego Mochnackiego, jak również Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Zwrócono się także w stronę osoby
św. Jana Pawła II. To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II
i unikatowy w dziejach świata ruch »Solidarność«.
Rok Romantyzmu Polskiego uczciliśmy poprzez wspólne czytanie i słuchanie poezji romantycznej. Wśród autorów, których utwory usłyszeli uczniowie z klas IIIa P i IIIb P znalazły się nazwiska wielkich twórców tego okresu wymienionych w ustawie sejmowej, a były to następujące utwory:
Wszystkie osoby biorące udział w obchodach Roku Romantyzmu Polskiego jednocześnie wzięły udział w konkursie na najlepiej zaprezentowany wiersz romantyczny. Prezentacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Pani Beata Korusiewicz-Duda, Pani Beata Konieczek i Pani Aldona Dreliszek. Recytacjom wiersz przysłuchiwał się również Pan Grzegorz Pierzchała – dyrektor szkoły. Po krótkich obradach jury powzięło decyzję o przyznaniu dyplomów i nagród książkowych następującym uczniom:
I miejsce – Julia Szymańska
II miejsce – Jan Jaworski
III miejsce – Patrycja Sowa.
Obchody Roku Romantyzmu Polskiego w dniu 12 kwietnia 2022 roku zorganizowała Pani Marlena Bednarska-Panasiuk.
poprzednia strona |1|2| z 2 następna|ostatnia
czytano: 903 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2022-04-12 22:10:34
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl