Ekonomiści po stażu

Strona główna » Projekty » ERASMUS+ » Ekonomiści po stażu

wielkość tekstu: A | A | A

Mongość doswiadczeń, ulepszenie posiadanych i nabycie nowych kompetencji zawodowych, język obcy – celujący, wspaniała niemiecka kultura – to nasze wrażenia po powrocie ze stażu w Schkeuditz. Ale po kolei.

Trzydziestu uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w projekcie Staż w Niemczech szansą na sukces. Projekt ten w całości został sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS + Akcja 1, Mobilność Edukacyjna.
Nasz pobyt w ośrodku szkoleniowym Vitalis odbywał się w terminie 8. stycznia – 4. lutego 2017 r. Celem przyjazdu było zdobywanie doświadczenia zawodowego z zakresu ekonomii. Grupa ekonomistów liczyła 10 osób, a w jej skład wchodzili uczniowie klasy IIa oraz IIIa. Pobyt w Schkeuditz okazał się niezwykle interesujący, a nabyte umiejętności z pewnością pozwolą nam w przyszłości na objęcie lepszej posady i znajdowanie bardziej kreatywnych i optymalnych rozwiązań.
W pierwszym tygodniu stażu wzięliśmy udział w cyklu wykładów w klubie młodzieżowym w ośrodku Vitalis. Nauczyliśmy się m.in. co to jest Start-up, jakie przedsiębiorstwa mają szansę zaistnieć na rynku tak, aby ich działalność okazała się rentowna, a co za tym idzie przynosiła zyski. Utrwaliliśmy również podstawy pisania biznesplanu oraz sporządziliśmy zestawienie kosztów miesięcznych prowadzenia gospodarstwa domowego. Nasz wykładowca – Pan András Incze Jagos prowadził zajęcia w sposób bardzo interesujący, urozmaicając je  rożnego rodzaju prezentacjami. Na koniec każdych zajęć wypełnialiśmy krótkie ankiety, w których określaliśmy nasze zainteresowanie podejmowaną tematyką.
Pierwszy tydzień stażu, zakończyliśmy dwudniową wycieczką do Berlina. Wyruszyliśmy ze Schkeuditz w sobotę wcześnie rano pod opieką Pani Małgorzaty Wasik i Pani Agaty Ciszewskiej. Na miejscu czekał już na nas  przewodnik. Na samym początku zwiedzania stolicy Niemiec udaliśmy się pod budynek Urzędu Kanclerza Niemiec – Angeli Merkel, a następnie do Gmachu Parlamentu – Reichstagu. Gmach ten znajduje się w dzielnicy Tiergarten. Od 1994 r. jest miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego, które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec.
Jednym z charakterystycznych miejsc w Berlinie, które również obejrzeliśmy, jest Brama Brandenburska. W tym samym dniu udaliśmy się też pod pomnik upamiętniający Zagładę Żydów podczas II wojny światowej, zaprojektowany przez Petera Eisenmana. Pomnik ten zaintrygował nas swoją oryginalną formą. Został zbudowany z 2711 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach.
Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zwiedzić, były pozostałości Muru Berlińskiego. Nasza przewodniczka opowiedziała nam całą jego historię – od powstania do samego upadku. Jednym z końcowych punktów programu tego dnia była wizyta w Muzeum Techniki. Mieliśmy okazję przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty z zakresu elektrotechniki, elektryki oraz różnego rodzaju zjawisk optycznych. Obejrzeliśmy także zabytkowe środki transportu. W drodze powrotnej do hotelu pani przewodnik pokazała także miejsce ataku terrorystycznego, który miał miejsce w roku 2016 podczas jarmarku świątecznego. Po tej tragedii mieszkańcy Berlina ciągle palą tam znicze.
Następnego dnia rano wyruszyliśmy w dalszą podróż po Berlinie. Udaliśmy się do Muzeum Egipskiego, w którym znajduję się kolekcja zabytków starożytnych. Główną atrakcją muzeum jest  popiersie Nefretete. Tego dnia zobaczyliśmy także Katedrę i Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, fontannę Neptuna, Czerwony Ratusz oraz Wieżę Telewizyjną (368 m wysokości), usytuowaną na Alexander Platz. Był to ostatni punkt programu wycieczki do Berlina. Wróciliśmy do ośrodka bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
Kolejne trzy tygodnie praktyk spędziliśmy w ośrodku szkoleniowym Vitalis w Lipsku, a naszym opiekunem i wykładowcą był tutaj Pan Martin Kozlowsky. Na początku pracowaliśmy z programem Open Office tworząc m.in. szczegółowy biznesplan, strukturę organizacyjną wymyślonego przez nas przedsiębiorstwa, ofertę naszych produktów i usług oraz kalkulację kosztów. Prowadziliśmy również dyskusję z grupą logistyków z Brzeszczy na temat skutecznego i rentownego prowadzenia działalności gospodarczej. Celem tych rozmów było połączenie naszych umiejętności tak, aby jak najlepiej rozplanować procesy gospodarcze naszych nowo założonych firm. Doświadczenie to okazało się bardzo przydatne, gdyż wspólna wiedza przyniosła zaskakujące rozwiązania dla podmiotu gospodarczego i pozwoliła zmniejszyć koszty założenia i prowadzenia firmy. Po tygodniu pracy z programem Open Office przeszliśmy do programu File Maker Pro, w którym tworzyliśmy własną bazę danych naszych firm. Pracując z tym programem mogliśmy wykazać się kreatywnością. Przede wszystkim nie mieliśmy z góry narzuconych rozwiązań i dlatego mogliśmy pokazać swoje pomysły. Było to dla nas niezwykle fascynujące. Z wielkim zaangażowaniem tworzyliśmy wzór faktury sprzedaży, oferty oraz kontraktu, dodawaliśmy dane naszych pracowników, tworzyliśmy listę oferowanych produktów i usług ustalając ich cenę wraz z podatkiem VAT. Wprowadzaliśmy materiały do magazynu uwzględniając zapotrzebowanie do produkcji, tak aby ich ilość była wystarczająca, to znaczy żeby materiały nie zalegały w magazynie, ale żeby ich ilość była wystarczająca do zapewnienia ciągłości produkcji.
W niedzielę, 29 stycznia 2017 r., wybraliśmy się na wycieczkę do Wildparku, by pospacerować i obejrzeć znajdujące się tam dzikie zwierzęta. Park powstał w 1904 roku, kiedy to właściciel młyna podarował miastu kilka sztuk danieli. W czasie II wojny światowej park został zniszczony i otwarto go ponownie dopiero w roku 1974. Żyje tam 25 gatunków zwierząt charakterystycznych dla Europy Środkowej. Za ogrodzeniami, ale w środowisku zbliżonym do ich naturalnego, mogliśmy podziwiać m.in.: sarny, jelenie, łosie, żubry, lisy, muflony, szopy pracze. Park cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Lipska i turystów. Chętni miłośnicy zwierząt mogą zaadoptować wybrane przez siebie zwierzęta na okres dwunastu miesięcy przeznaczając na ich utrzymanie stosowne środki finansowe.
Następna wycieczka, jaką odbyliśmy 31 stycznia 2017 r., zrobiła na nas największe wrażenie. Wcześnie rano wyruszyliśmy do zakładów położonych na obrzeżach Lipska produkujących od 2005 r. samochody BMW. Niestety nie pozwolono nam robić zdjęć w halach produkcyjnych, bowiem proces technologiczny jest objęty tajemnicą. Jest to spowodowane tym, że projekty oraz zamówienia realizowane przez przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej wymagają często wykorzystania wysoko specjalistycznej wiedzy, użycia zaawansowanej technologii i know- how. Serce tej fabryki bije w budynku centralnym, który został zaprojektowany przez renomowaną architekt Zaha Hadid. Otwarte biura i krótkie korytarze umożliwiają szybką wymianę informacji, a tuż nad głowami pracowników biurowych przesuwają się – dzięki taśmom, karoserie samochodów. Obejrzeliśmy wszystkie etapy produkcji samochodów osobowych różnych modeli marki BMW. Największe wrażenie zrobiły na nas maszyny – roboty (w całej fabryce jest ich 1500 sztuk), których udział w produkcji wynosi na niektórych liniach nawet 97%. W zakładzie w dwuzmianowym systemie pracy zatrudnionych jest 4700 pracowników. Mają oni zapewnione bardzo dobre warunki i wydzielone miejsca do odpoczynku (m.in. w fabryce znajduje się siłownia). Z linii produkcyjnej każdego dnia schodzi około 750 pojazdów produkowanych na zamówienie. Dla wszystkich z nas była to pierwsza wizyta w przedsiębiorstwie o takim znaczeniu, renomie i rozwiniętej robotyzacji. Dla nas – ekonomistów było to szczególnie ważne z uwagi na realizację programu nauczania i przyszłość zawodową.
Czy jeszcze raz pojechalibyśmy na staż? OCZYWIŚCIE!

 

 

pierwsza|poprzednia|2|3|4| z   5 następna|ostatnia

czytano: 4641 razy

autor: ekonomik-zawiercie.pl

data dodania: 2017-03-16 08:58:49

Kształcimy w zawodach:

  • technik ekonomista - ucząc się w tym zawodzie możesz uzupełnić swoje umiejętności biorąc udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym i zdobyć również zawód technika rachunkowości
  • technik reklamy - poznasz tajniki wiedzy dotyczącej projektowania reklamy i nauczysz się obsługi programów graficznych
  • technik hotelarstwa - oferujemy naukę w nowoczesnej pracowni hotelarskiej
  • technik organizacji turystyki - jeśli lubisz ludzi, uśmiech nie schodzi z Twojej twarzy, a podróże są Twoją pasją, to jest to zawód dla Ciebie
  • technik handlowiec - ten zawód jest dla Ciebie jeśli jesteś komunikatywny, lubisz negocjować, jesteś samodzielny i dobrze organizujesz swoją pracę

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • O tym, co aktualnie dzieje się w naszej szkole można przeczytać w zakładkach: AKTUALNOŚCI, SPORT, SZKOLNY WOLONTARIAT, BIBLIOTEKA.dalej 
  • W Zespole Szkół Ekonomicznych w roku szkolnym 2021/2022 swoje miejsce odnalazło 291 uczniów.dalej 
  • Zespół Szkół Ekonomicznych istnieje od 1934 roku.dalej 
  • Założycielem i pierwszym dyrektorem naszej szkoły był Wacław Chrzanowski.dalej 
  • Od początku istnienia naszej szkoły funkcję dyrektora piastowało dziewięć osób, w tym dwie kobiety.dalej 
  • W czasach przedwojennych nasza szkoła mieściła się w budynku przy ul. Kościuszki. Po wojnie na Placu Dąbrowskiego, a w końcu XX w. przenieśliśmy się do budynku zlokalizowanego przy ul. Rataja 30.dalej 

Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl

  • IMG_20180424_094837_resized_20180502_070932822
  • IMG_20180424_094833_resized_20180502_070929841
  • IMG_20180423_083808_resized_20180502_070924214
  • IMG_20180423_083750_resized_20180502_070931778
  • IMG_20180423_083659_resized_20180502_070927711
MŁODY CZŁOWIEKU! Stoisz przed wyborem własnej zawodowej przyszłości. POŁĄCZ PASJĘ Z NAUKĄ! Rozwijaj swoje umiejętności, zainteresowania, wiedzę! Ucz się zawodu, który da Ci PRZYSZŁOŚĆ!
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna