Strona główna » Aktualności » Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 2020 roku w sposób szczególny wspominaliśmy polskich żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej pomordowanych osiemdziesiąt lat temu przez sowiecki NKWD. W naszej szkole, jeszcze przed zawieszeniem zajęć, staraliśmy się upamiętnić tę ważną w historii Polski datę. Jedna z uczennic klasy IIIa – Małgorzata Drzewiecka, przystąpiła do XI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego Prawda i kłamstwo o Katyniu. Na skutek obostrzeń epidemicznych weryfikacja konkursowa została przedłużona, ale cierpliwie będziemy czekać na wyniki zmagań i trzymać za Małgosię kciuki.
Zagłada polskich jeńców wojennych nosi nazwę mordu katyńskiego, choć Polacy mordowani byli w różnych miejscach: Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i Mińsku. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 000 polskich jeńców wojennych. Już w październiku 1939 roku władze sowieckie powzięły decyzję o utworzeniu dwóch obozów tzw. „oficerskich” w Starobielsku i Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie przeznaczonego dla funkcjonariuszy Policji Państwowej, KOP i więziennictwa.
W artykule opublikowanym na portalu dzieje.pl (https://dzieje.pl/aktualnosci/zbrodnia-katynska) czytamy: We wspomnianych obozach więziono 6 192 policjantów i funkcjonariuszy wyżej wymienionych służb oraz 8 376 oficerów. Wśród uwięzionych znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy, powołanych do wojska w chwili wybuchu wojny. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję - lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie. Obok nich w obozach znaleźli się również kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego.
Decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych podjęło Biuro Polityczne KC WKP na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina 5 marca 1940 roku. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.
Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób. Na mocy decyzji z 5 marca 1940 roku wymordowano również około 7 300 Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego: na Ukrainie rozstrzelano 3 435 osób (ich groby prawdopodobnie znajdują się w Bykowni pod Kijowem), a na Białorusi około 3,8 tys. (pochowanych prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem). Większość z nich stanowili aresztowani działacze konspiracyjnych organizacji, oficerowie nie zmobilizowani we wrześniu 1939 r., urzędnicy państwowi i samorządowi oraz element społecznie niebezpieczny z punktu widzenia władz sowieckich.
Spośród jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa ocalała grupa 448 osób (według innych źródeł 395). Byli to ci, których przewieziono do utworzonego przez NKWD obozu przejściowego w Pawliszczew Borze, a następnie przetransportowano do Griazowca.
Informację o odkryciu masowych grobów pomordowanych polskich oficerów podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dlatego też Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy właśnie wówczas.
czytano: 539 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2020-04-14 16:31:52
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl