Strona główna » Aktualności » O Zawierciu
Uczniowie klasy Ia kształcący się w zawodzie technik organizacji turystyki wzięli udział w wycieczce do Miejskiej Izby Muzealnej w Zawierciu. Celem wycieczki było pogłębienie i usystematyzowanie wiadomości o naszym mieście i okolicach, co przyszłym pracownikom branży turystycznej przyda się w kontekście usług przewodnictwa i informacji turystycznej oraz tworzenia lokalnych produktów turystycznych.
Atrakcją samą w sobie jest siedziba Miejskiej Izby Muzealnej, którą stanowi zabytkowa willa dyrektora Towarzystwa Akcyjnego Zawiercia (TAZ) Stanisława Szymańskiego, zwana Pałacykiem Szymańskiego. Została ona wzniesiona w latach 1896–1897 w stylu szwajcarskim jako integralna część Osiedla Robotniczego TAZ. Jej projektantem był inż. architekt Hugo Kudera z Warszawy. Dzisiaj w willi Stanisława Szymańskiego mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, a w jej strukturze Izba Muzealna poświęcona historii miasta i jego kulturze od czasów prehistorycznych aż do współczesności. Eksponaty w niej prezentowane to w większości dary mieszkańców miasta, podzielone są na działy:
W Izbie znajdują się zarówno oryginalne dokumenty, jak i kserokopie.
Przewodnikiem po tajnikach historii Zawiercia był dla naszych uczniów opiekun Izby – Pan dr Marcin Janeczek. Uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się nazwa Zawiercie, jak wygląda herb miejski i jakie zmiany zaszły w jego wyglądzie od czasów przedwojennych, jakie rody i rodziny były właścicielami Zawiercia, obejrzeli stare plany i projekty budynków i osiedli zawierciańskich, a także przedwojenne banknoty i monety oraz czasopisma i odezwy strajkowe. Dzięki starym zdjęciom uczniowie przekonali się jak zmieniały się wygląd i funkcja budynków użyteczności publicznej, które do dzisiaj służą społeczeństwu Zawiercia (np. Dom Ludowy, kościół ewangelicki). Ciekawy był także fragment wystawy dotyczący historii lokalnej oświaty, z zdjęciami pierwszych na tym terenie szkół i kopiami starych świadectw szkolnych. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły archaiczne już dzisiaj sprzęty przydatne w uprawie roli i w gospodarstwach domowych (np. prasa do wyciskania sera, tarka drewniana, kołowrotek drewniany, czerpak drewniany, moździerz mosiężny, maślnica, narzędzie do robienia masła, wagi podwieszane, młynek drewniany, nosidła, żelazko na duszę, lampy: lutlampa do opalania lakieru, lampy naftowe, spirytusowe, naczynia gliniane wypalane, termofor, wyżymaczki, sierp, stępa, narzędzie do robienia np. kaszy, radło, brony, ośnik, żarna, cep). Spora część ekspozycji poświęcona została lokalnemu przemysłowi, który był głównym czynnikiem tworzenia się miasta aż do nabycia przez nie praw miejskich w 1915 roku. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również część ekspozycji poświęconą Leszkowi Dutce – polskiemu malarzowi, rzeźbiarzowi i ceramikowi, absolwentowi Liceum im. S. Żeromskiego w Zawierciu. Pamiątki po artyście wykorzystano wiernie odtwarzając jego gabinet, a w osobnym pomieszczeniu zgromadzono reprezentatywne dla niego dzieła artystyczne.
Wycieczkę zorganizowała Pani Marlena Bednarska-Panasiuk.
poprzednia strona |1|2|3| z 4 następna|ostatnia
czytano: 1665 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2021-11-23 22:05:53
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl