Strona główna » Biblioteka » Zgadnij co to? Odpowiedzi
Co prawda nie wiemy, czy ktoś z Was – bacznych obserwatorów rzeczywistości, prawidłowo odgadł, co znajduje się na zamieszczonych w poprzednim poście zdjęciach, ale mamy przyjemność udzielić poprawnych odpowiedzi.
Zdjęcie tytułowe – to oczywiście Pałac Branickich w Białymstoku, zwany Wersalem Podlaskim. Więcej o tym zabytku możecie przeczytać tutaj:
http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/palac-i-ogrody-branickich/
Zdjęcie nr 2 – hotelarze pewnie nie mieli żadnego problemu z rozszyfrowaniem tego obiektu. Oczywiście jest to prawie stuletni Grand Hotel zlokalizowany w Spocie. O historii tego obiektu możecie poczytać tutaj:
https://podroze.onet.pl/ciekawe/historia-hotelu-sofitel-grand-sopot/39eryel
Zdjęcie nr 3 – to Bug widziany z Góry Zamkowej w Drohiczynie. Tutaj możecie obejrzeć film o tej potężnej rzece mającej swoje źródła na Ukrainie:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1239&v=P1CTtBV3tGQ&feature=emb_logo
Zdjęcie nr 4 – pewnie każdy zna ten pałac, który dzisiaj jest rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego Belweder właśnie tak się nazywa i kto jeszcze w nim mieszkał? O tym możecie się dowiedzieć tutaj:
https://www.prezydent.pl/kancelaria/rezydencje-kprp/belweder/
Zdjęcie nr 5 – myślicie dobrze. To poeta. Największy i najsławniejszy wśród polskich twórców. Adam Mickiewicz. A pomnik, który widzicie na zdjęciu stoi przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jego odsłonięcie było wielkim wydarzeniem dla Polaków. Dlaczego? Tego dowiecie się tutaj:
https://histmag.org/Pomnik-Adama-Mickiewicza-3118
Zdjęcie nr 6 – jeden z najstarszych zabytków polskiej kultury. To wykonane z brązu w 2 poł. XII w. Drzwi Gnieźnieńskie. Jeden z ważniejszych zabytków romańskich Europy. Kto przez te drzwi wchodził? Tego dowiecie się tutaj:
https://www.gniezno.eu/atrakcje/atrakcja/846/drzwi_gnieznienskie
Zdjęcie nr 7 – ten piękny krajobraz nie powinien być Wam obcy. To zupełnie blisko położony Ojcowski Park Narodowy istniejący już od 1956 roku. Choć to najmniejszy z polskich parków narodowych, to warto go zobaczyć, a na razie możecie o nim poczytać tutaj:
https://polskapogodzinach.pl/ojcowski-park-narodowy-atrakcje/
Zdjęcie nr 8 – ten wzniesiony w XVII w. pałac dzisiaj pełni funkcję siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście zlokalizowany jest przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. O historii tego obiektu dowiecie się z tej strony:
https://www.prezydent.pl/kancelaria/rezydencje-kprp/palac-prezydencki/
Zdjęcie nr 9 – cud gotyku, jedno z najwybitniejszych europejskich dzieł tego okresu. Ołtarz mariacki Wita Stwosza. Ołtarz ten zobaczyć można w bazylice Mariackiej przy Rynku Głównym w Krakowie, a tymczasem można o nim poczytać tutaj:
http://mariacki.com/bazylika/oltarz-mariacki-wita-stwosza/
Zdjęcie nr 10 – to już ostatnie zdjęcie i być może przysporzyło Wam trochę trudności. A odpowiedź jest prosta. To pszczyński pałac, którego ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina von Hochberg z niezapomnianą Daisy, żoną księcia Hansa Heinricha XV, Angielką, której prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless. O niej i historii pszczyńskich dóbr możecie przeczytać tutaj:
http://www.zamek-pszczyna.pl/o_muzeum/historia
A przy okazji polecamy udział w niecodziennym, rewelacyjnym spacerze, podczas którego przekonacie się, że rodzina von Hochberg lubowała się w technicznych nowinkach:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=rPMyznLeMlc&feature=emb_logo
czytano: 1377 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2020-04-03 11:47:00
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl