Strona główna » Biblioteka » Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
24 marca 1944 roku w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów. W rocznicę zbrodni, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W treści ustawy z 6 marca 2018 roku zapisano:
W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.
Pierwszą część spotkania, które odbyło się w naszej szkole 24 marca 2022 roku, wypełnił rys historyczny zaprezentowany przez Maję i Janka z klasy IIa oraz krótki film dotyczący charakteru Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką stworzony przez Instytut Pamięci Narodowej. Młodzież dowiedziała się wówczas, że postawa rodziny Ulmów stała się symbolem poświęcenia Polaków dla ratowania współobywateli polskich narodowości żydowskiej.
Najważniejszą częścią uroczystości była jednak wypowiedź obecnej wśród nas Pani Danuty Hawel, ocalonej jako dziecko z Holokaustu przez łańcuch ludzi dobrej woli. Szczególną rolę wśród tych osób pełniła Pani Marianna Matysek, której miłość do małej Dzidzi pozwoliła uratować życie ludzkie pozostające w zagrożeniu śmiercią. Pani Matysek, pełniąca wobec Pani Hawel rolę przybranej mamy, podobnie jak tysiące innych Polaków, za ochronę żydowskiego dziecka została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Świadectwo wypowiedziane przez naszego Gościa poruszyło i wzruszyło zgromadzoną na spotkaniu młodzież naszej szkoły i mamy nadzieję, że pozostanie na zawsze w ich pamięci. Opowieść o tragicznych czasach okupacji niemieckiej na ziemiach polskich, które obfitowały w akty brutalnej przemocy wobec zamieszkującej Polskę diaspory żydowskiej, to historia odległa w czasie, ale mieliśmy niebywały zaszczyt i wielkie szczęście usłyszeć ją od uczestniczki tych wydarzeń. Ocalona Pani Danuta Hawel przypomniała nam wszystkim, że – jak pisał w książce pt. Człowiek, który pamiętał przyszłość. Życie Philipa K. Dicka Anthony Peake, prawdziwą miarą człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani to, jak wysoką pozycję potrafi człowiek osiągnąć na tym szalonym świecie. Nie, prawdziwą miarą człowieczeństwa jest to, jak szybko potrafi on reagować na potrzeby innych i jak wiele daje z siebie.
Druga część spotkania poświęcona została promocji książek poruszających temat ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. Pani Marlena Bednarska-Panasiuk omówiła szereg pozycji, zachęcając młodzież do zapoznania się z prezentowanymi książkami i wypożyczania ich z biblioteki.
Podczas spotkania młodzież miała również okazję zapoznać się z wystawą na temat: Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
W spotkaniu historyczno-czytelniczym zorganizowanym przez Panią Marlenę Bednarską-Panasiuk udział wzięła młodzież z klas Ib, IIa, IIIb P i IVb pod opieką Pań: Aldony Dreliszek, Beaty Korusiewicz-Dudy, Joanny Nikolin i Edyty Lenartowicz-Makieły.
czytano: 529 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2022-03-25 22:09:42
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl