Strona główna » Aktualności » Krajoznawcze wojaże
Poznawanie własnego kraju jest interesujące dla każdego, ale wyjątkowo ważne dla uczniów kształcących się w zawodzie technik organizacji turystyki, dlatego też 7 października 2021 roku grupa uczniów z klasy IIa uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Częstochowy, do której dostała się koleją.
Celem wyjazdu było zwiedzenie miejsc związanych z realizowanymi treściami z geografii turystycznej. Pierwszym punktem na trasie wycieczki było Muzeum Produkcji Zapałek, które należy do zabytków działalności gospodarczej i techniki. Jest to obiekt z numerem 1 na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a pierwotnie fabryka zapałek, która działała od 1881 do 2010 roku. Przewodnikiem po muzeum był były prezes zakładu, Pan Eugeniusz Kałamarz, który z pasją opowiedział historię zapałczarni, zaprezentował park maszynowy i linię produkcyjną od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków po pakowanie zapałek do pudełek. W głównej sali uczestnicy wycieczki zobaczyli dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz stałą wystawę Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia. Zapoznali się również z wystawą filumenistyczną, w której eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych. Za symboliczną złotówkę uczniowie mieli okazję zakupić unikatowe pudełka z zapałkami, a na pamiątkę otrzymali książkę Zapałczarnia w Częstochowie opisującą historię zakładu. Podczas zwiedzania obejrzeli również jeden z najstarszych polskich dokumentów filmowych Pożar zapałczarni w Częstochowie obrazujący autentyczne wydarzenie z 1913 roku. Pobyt w muzeum i ciekawe opowieści przewodnika z pewnością zaspokoiły ciekawość i znacznie wykroczyły poza oczekiwania uczniów i opiekunów. Wchodząc do starej fabryki nie spodziewali się, że historia produkcji zapałek jest ciągle żywa i życzyli, aby ziściły się starania osób związanych z fabryką i aby muzeum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przesunięcie czasowe i dłuższy czas zwiedzania muzeum spowodował, że drugi punkt programu – sanktuarium jasnogórskie uczniowie zwiedzili na odległość, a z jego historią zapoznali się spoglądając z Alei NMP w stronę klasztoru. Od sprowadzenia w to miejsce obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w 1384 roku jest to główne miejsce kultu religijnego w Polsce i Europie, a na liście obiektów turystycznych najważniejszy punkt turystyki pielgrzymkowej.
Trzecim i ostatnim obiektem na turystycznej liście wycieczki był Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej w Częstochowie Rakowie. Rezerwat eksponuje znalezisko archeologiczne, które odkryto podczas budowy linii tramwajowej w Rakowie w 1960 roku. Pawilon kryjący cmentarzysko autorstwa znanego częstochowskiego architekta Włodzimierza Ściegiennego oddano do zwiedzania w 1965 roku. Jest to jedyne na świecie stanowisko kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (750-550 lat p.n.e.), które zachowano w miejscu odkrycia, czyli in situ. Z badań, które przeprowadzono, wiadomo, na jakie choroby cierpieli mieszkańcy tych ziem, jakich metod leczniczych używali (odkryto m.in. ślady udanej trepanacji czaszki), jakie były ich zwyczaje oraz codzienne zajęcia. Przy zmarłych składano żywność, garnki, ozdoby, narzędzia i broń. W grobach znaleziono m.in. zabawki (trzy grzechotki w kształcie ptaszków) oraz biżuterię (dwie bransolety, najprawdopodobniej z żelaza meteorytowego o bardzo dużej zawartości niklu) sprzed 2,5 tysiąca lat. Zaprezentowano tu również rekonstrukcję twarzy młodej kobiety utworzoną przez specjalistów kryminalistyki.
Wycieczka była bardzo udana, uczniowie zobaczyli miejsca, o których istnieniu w tak nieodległym mieście nawet nie wiedzieli, a które stanowią atrakcję dla zróżnicowanych uczestników ruchu turystycznego. Już dziś uczestnicy wycieczki planują kolejne wojaże i zwiedzanie innych miejsc, do których łatwo dostać się koleją.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały Panie Katarzyna Smoleń-Flak i Katarzyna Maciążek.
poprzednia strona |1|2| z 2 następna|ostatnia
czytano: 381 razy
autor: ekonomik-zawiercie.pl
data dodania: 2021-10-20 09:56:52
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Rataja 30, 42-400 Zawiercie
tel.: 32 672 24 15
e-mail: ekonomik10@wp.pl